Co trzeba wiedzieć o farbowaniu włosów w ciąży?

Każda przyszła mama chce zadbać zarówno o zdrowie maluszka, jak i swoje. Kobiety w ciąży często zastanawiają się nad tym, czy farbowanie włosów jest bezpieczne. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć w tym temacie i o czym pamiętać podczas farbowania kosmyków! Czy farby do włosów nie zaszkodzą zdrowiu dziecka i mamy?

Farbowanie włosów w ciąży

Okazuje się, że farbowanie włosów w ciąży wymaga zachowania ostrożności, nawet pomimo tego, że badanie nie potwierdzają wpływu takiego rozwiązania na rozwój dziecka. Niektórzy eksperci wskazują jednak na pewne obawy co do koloryzacji włosów w ciąży – uważają oni, że pewne substancje znajdujące się w farbach do włosów mogą być szkodliwe. Unikajmy zatem takich zabiegów kosmetycznych, które mogłyby wpływać na nasze bezpieczeństwo oraz komfort. W razie wątpliwości, zawsze można skonsultować się z farmaceutą lub z lekarzem prowadzącym, tak aby uzyskasz pewność zadbania o zdrowie maluszka i swoje. 

W wielu farbach do włosów znajduje się amoniak, który ma za zadanie otwierać łuski włosa i penetrować pigmenty w jego wnętrzu. To dosyć silna substancja drażniąca, na szczęście jej stężenie w farbie do włosów zazwyczaj jest niewielkie. Jeśli chodzi o wpływ tego składnika na zdrowie mamy i dziecka, jest to zależne głównie od indywidualnych cech i wrażliwości kobiety. Opary farby mogą przenikać do naszego organizmu, dlatego nie jest zalecane farbowanie włosów farbą z amoniakiem w pierwszym trymestrze ciąży! Zachowajmy w tym wypadku najwyższą ostrożność i skonsultujmy swoją decyzję ze specjalistą. Alternatywą może stać się specjalna farba do włosów bez amoniaku, dostępna w drogeriach i aptekach. 

Czy można farbować włosy na początku ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży zachodzi wiele ważnych procesów rozwojowych płodu, dlatego musimy mieć na uwadze zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności w wielu kwestiach. To okres ochronny, w którym powinniśmy zaczekać z zabiegami kosmetycznymi. Oczywiście decyzja co do farbowania włosów w tym czasie jest indywidualna i zależy od naszych preferencji. Rozważmy jednak zastosowanie farb z naturalnymi składnikami, bez dodatku amoniaku. 

Jak już wiemy, nie jest zalecane wykonywanie farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Możemy wykonać te czynności w drugim i trzecim trymestrze, kiedy rozwój dziecka jest mniej narażony na zmiany w organizmie kobiety. Nic więc dziwnego, że specjaliści zalecają, aby farbowanie włosów przeprowadzić po ukończeniu trzeciego miesiąca ciąży!

Jakie farby do włosów powinna wybrać kobieta ciężarna? Z jednej strony chcemy zachować bezpieczeństwo, a z drugiej cieszyć się wymarzonym efektem koloryzacji włosów. Ciekawym rozwiązaniem są farby do włosów stworzone na bazie ziołowej, roślinnej lub henny. Bazują one na naturalnych składnikach, dlatego są znacznie mniej agresywne dla skóry głowy i włosów. Postawić można przykładowo na kosmetyki z masłem shea, olejkiem jojoba, wyciągiem z rumianku i innymi roślinnymi składnikami.