
Fałszywe nadciśnienie (pseudohipertensja) to stan, w którym ciśnieniomierz rejestruje wartości ciśnienia krwi o 20-30 mmHg wyższe niż rzeczywiste. Zwykle występuje u osób starszych w wyniku zwapnienia tętnic, ale rzadko u osób młodszych.
Złogi wapnia zapobiegają uciskowi tętnicy przez mankiet tonometru. Fałszywe nadciśnienie może być zdiagnozowane przez błędy w pomiarze ciśnienia, na przykład użycie zbyt małego mankietu.
Jakie są objawy nadciśnienia rzekomego?

W celu rozpoznania fałszywego nadciśnienia pobierany jest wywiad lekarski. Główne objawy fałszywego nadciśnienia są następujące:
- brak objawów wysokiego ciśnienia krwi u pacjenta;
- poziom ciśnienia krwi nie zmienia się znacząco w wyniku leczenia;
- występują objawy niedociśnienia;
- odnotowano prawidłowe parametry rytmu serca;
- brak dowodów na uszkodzenie narządów docelowych
Czym jest badanie Oslera i do czego służy?
Test Oslera jest stosowany w celu ujawnienia prawdziwego obrazu poprzez wstrzyknięcie powietrza do mankietu na poziomie wyższym niż normalne ciśnienie pacjenta. Tętnica ramienna lub promieniowa jest wyczuwalna palpacyjnie. Test jest pozytywny, jeśli przynajmniej jedna z tętnic nadal pulsuje. Jednakże test Oslera nie zawsze wskazuje na fałszywe nadciśnienie.
Nadciśnienie tętnicze dzieli się na trzy kategorie
- Ludzie, którzy rzeczywiście mają nadciśnienie;
- Ci, którzy mają wysokie ciśnienie krwi, ale nie mają nadciśnienia;
- Ludzie, którzy mają wysokie ciśnienie krwi, ale nie mają nadciśnienia.
Trzecia kategoria to często ci, którzy stosują samoleczenie, aby leczyć łagodne nadciśnienie. W niektórych przypadkach lekarz może być niekompetentny i uważać, że ciśnienie krwi powinno zawsze wynosić 120/80. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z innym lekarzem.
Jakie są przyczyny nadciśnienia rzekomego?

Nie każdy, kto ma wysokie ciśnienie krwi ma nadciśnienie. Czasami wysokie ciśnienie krwi może być spowodowane wysiłkiem fizycznym, podeszłym wiekiem lub osobliwymi cechami organizmu. Każde z tych schorzeń nie wymaga stosowania leków w celu obniżenia ciśnienia krwi.
Częstą przyczyną wysokiego ciśnienia krwi są zaburzenia naczyniowe lub sercowe. W tym przypadku tabletki na nadciśnienie nie pomagają w przywróceniu zdrowia serca. Co więcej, przyjmowanie takich tabletek tylko pogarsza Twój stan.
Fałszywe nadciśnienie może być wywołane przez różne czynniki:
- predyspozycje dziedziczne;
- palenie;
- długotrwały stres;
- spożywanie alkoholu;
- zła dieta;
- otyłość;
- zaburzenia snu;
- niska aktywność fizyczna;
- przyjmowanie leków hipotensyjnych.
Wysokie ciśnienie krwi często występuje u osób, które łatwo ulegają stresowi emocjonalnemu. Ludzie ci mogą myśleć, że mają nadciśnienie, co prowadzi ich do zażywania tabletek. W takim przypadku lepiej jest zażyć środek uspokajający, który jest również bezpieczniejszy dla zdrowia.
Zapobieganie pseudohipertensji
Aby zapobiec nadciśnieniu rzekomemu, należy porzucić niezdrowe nawyki, ćwiczyć i prowadzić zdrowy tryb życia. Zapewni to elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszy prawdopodobieństwo zaostrzenia choroby. W przypadku skurczu mięśni szyjnych zalecane są specjalne ćwiczenia terapeutyczne. Dalsze leczenie nie jest konieczne, ponieważ może ono tylko pogorszyć stan pacjenta. Pacjenci z grupy ryzyka powinni okresowo zgłaszać się do lekarza.
Odczyty tonometru dla fałszywego nadciśnienia mogą wprowadzać lekarza w błąd. Specjalne metody inwazyjne są wykorzystywane do wykrywania pseudo nadciśnienia poprzez pomiar ciśnienia bezpośrednio w tętnicy.
CardiPro pomaga w walce z wysokim ciśnieniem krwi.