Jak poprawić swoje organiczne wyniki: 14 kroków SEO na rok 2021

Organiczne wyniki wyszukiwania Twojej witryny w Google Search Engine Results Pages (SERPs) określają, jak dużo ruchu organicznego można uzyskać. Aby uzyskać więcej ruchu (a tym samym sprzedaży), istnieje wiele taktyk, które można wdrożyć w całej witrynie. W zależności od Twojego doświadczenia, są to strategie od bardzo łatwych do bardziej czasochłonnych.

W tym przewodniku szczegółowo opisujemy 14 różnych strategii i taktyk, które zapewnią, że Twoja strona uplasuje się wyżej niż konkurencja i że ruch na Twojej stronie nie spadnie. Jeśli spada, to te taktyki mogą być również wykorzystywane jako sposób, aby wrócić na szczyt.

Zrozumieć, jak działa algorytm rankingowy Google

Zanim przejdziemy do szczegółów tego, co należy zrobić, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego musimy to zrobić.

Google codziennie aktualizuje swój algorytm wyszukiwania. Poza tymi regularnymi aktualizacjami, wiemy również, jak działa algorytm Google, patrząc na główne aktualizacje. Ostatnie przykłady obejmują aktualizację, która faworyzowała strony przyjazne dla urządzeń mobilnych w stosunku do tych, które nie były przyjazne.

Tak więc, musimy zrozumieć, co Google preferuje widzieć. Oto przydatna i zwięzła lista, na której możesz śledzić wszystkie te aktualizacje. Konsekwentna optymalizacja strategii SEO w celu dostosowania się do tych aktualizacji zapewni stałą liczbę wyszukiwań.

Aby zobaczyć, jak zmienia się algorytm, powinieneś konsekwentnie sprawdzać swoje metryki w Google Analytics. Zauważyłeś dużą zmianę? Może to mieć coś wspólnego z aktualizacją od Google, więc ważne jest, aby być na bieżąco.

Najnowsza aktualizacja Google nosi nazwę aktualizacji Page Experience Update.

Stwórz strategię backlinków

Backlinki są linkami, które kierują do Twojej strony z innych stron. Są one potwierdzeniem, że Twoja strona jest autorytetem w jakiejś dziedzinie i że warto na nią spojrzeć.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej backlinków prowadzi do twojej strony, tym lepiej. Jednakże jakość tych backlinków jest również bardzo ważna. Jeśli strony typu spam są linkowane z powrotem do twojej strony, może to negatywnie wpłynąć na twoje rankingi. I odwrotnie, wysokiej jakości backlinki z autorytatywnych stron mogą naprawdę poprawić wynik twojej strony.

Dobrym celem do wyznaczenia dla siebie podczas tworzenia celu dotyczącego backlinków jest użycie narzędzia takiego jak Ahrefs w celu określenia „Domain Authority” jednego z Twoich głównych konkurentów. Jeśli Twój ranking jest zbliżony do ich, to powinieneś być w stanie konkurować. Jeśli nie, to istnieje wiele różnych taktyk, aby poprawić swój rating domain authority, z których wiele jest szczegółowo opisanych w tym przewodniku.

Twórz unikalne i oryginalne treści na stronie

Google karze witryny, które nie są zgodne z tym, co uznają za autorytatywną witrynę. Jedną z najczęstszych kar, których doświadczają strony internetowe jest posiadanie zduplikowanej treści na swojej stronie – co zazwyczaj wskazuje na spamerską witrynę. Jeśli Google wykryje zduplikowaną treść na domenie, skieruje tam mniej ruchu.

Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć unikalną treść na każdej stronie internetowej lub w każdym wpisie na blogu, który tworzysz. Każda strona w Twojej witrynie powinna zawierać wysokiej jakości treści, które mają coś unikalnego do powiedzenia. Posiadanie oryginalnych treści na każdej stronie pozwoli Ci uzyskać wysoki współczynnik klikalności na wszystkich stronach.

Oto prosta zasada, którą warto rozważyć podczas tworzenia treści na stronie internetowej: Każda strona powinna mieć coś nowego i oryginalnego do przekazania. Jeśli tego nie robi, usuń ją, ponieważ może ona przynieść więcej szkody niż pożytku.

Miej stronę przyjazną dla urządzeń mobilnych

Jak już wspomnieliśmy w pierwszym punkcie, jedna z głównych aktualizacji Google dotyczyła optymalizacji mobilnej. Jeśli Twoja strona nie jest responsywna lub nie można jej używać na urządzeniach mobilnych, istnieje ryzyko utraty ruchu z powodu niższej pozycji w rankingu.

Urządzenia mobilne stanowią obecnie około połowy całego globalnego ruchu na stronach internetowych, dlatego aktualizacja mobilna Google ma sens z każdego punktu widzenia. Użytkownicy chcą mieć pewność, że przeglądanie strony na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym będzie przebiegało bezproblemowo, więc musisz im to zapewnić.

Jeśli Twoja strona nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, możesz zaszkodzić swojej firmie na dwa główne sposoby:

  • Nie obsługujesz przynajmniej połowy swoich obecnych klientów.
  • Zmniejszenie ruchu organicznego z wyszukiwań Google zarówno z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.

Tak więc, podsumowując: Posiadanie mobilnej, responsywnej strony internetowej jest absolutnie niezbędne.

Skorzystaj z testu Google Mobile-Friendly Test, aby sprawdzić, czy Twoja strona jest w stanie sprostać wymaganiom.

Stwórz odpowiednią listę słów kluczowych

Twoim celem podczas optymalizacji SEO jest uzyskanie wysokiej pozycji dla docelowych słów kluczowych, które mogą prowadzić do sprzedaży. Po pierwsze, musisz stworzyć listę wszystkich słów kluczowych lub fraz kluczowych, które wskazują, że klient chce kupić Twoje produkty.

Po drugie, będziesz chciał sprawdzić, jaki rodzaj ruchu każdy z tych terminów przynosi za pomocą narzędzi takich jak SEMrush, Ahrefs lub Planer Słów Kluczowych Google. Możesz uzyskać dobre rezultaty koncentrując się na słowach kluczowych, które mają wysoką liczbę wyszukiwań, ale niską konkurencję. To właśnie tutaj możesz znaleźć swoją niszę i zacząć napędzać większy ruch.

Ta lista słów kluczowych powinna stanowić trzon Twojej strategii tworzenia treści. Zawsze odwołuj się do tej listy i upewnij się, że zawierasz najlepsze słowa kluczowe w swoich tytułach, adresach URL, tekście itp.

Napisz treść wokół tych słów kluczowych

Teraz, gdy masz już swoją listę, musisz zacząć jej używać. Kiedy używasz swoich słów kluczowych na stronach internetowych lub w postach, ważne jest, aby pisać naturalnie.

Spróbuj użyć słów kluczowych w sposób naturalny. Przeczytaj je na głos i jeśli brzmi to tak, jakby słowo było wciśnięte na siłę, to prawdopodobnie tak jest. Poszukaj synonimów słowa kluczowego lub słów niżej na liście, które będą miały sens w ich miejscu.

Treść zbudowana z użyciem tych słów kluczowych jest jak optymalizacja on-page SEO i jak twoje strony zaczynają „tankować”.

Twórz opisy meta, które zwiększają liczbę kliknięć

Pomyśl o meta opisie jako o podglądzie tego, co zawiera Twoja strona. Jeśli nie jest on atrakcyjny, klienci nie będą klikać na Twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

Twój meta opis jest miejscem, w którym użytkownik decyduje, czy kliknąć, czy nie, więc napisanie atrakcyjnego opisu zwiększy liczbę kliknięć. Umieść swoje najważniejsze słowa kluczowe w meta opisie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Pamiętaj, że słowa kluczowe w meta opisie, które pokrywają się z zapytaniem użytkownika, zostaną wyróżnione pogrubioną czcionką.

Stwórz dłuższą, podstawową treść

Zamiast mieć wiele krótkich stron lub postów, które mówią mniej więcej to samo, prawdziwą wartość ma posiadanie dłuższych fragmentów treści, które będą udostępniane lub do których będą prowadziły linki. Nazywa się to „cornerstone content” i jest to coś, co Google uwielbia.

Pisanie treści o odpowiedniej długości powinno być kluczową częścią Twojej strategii contentowej. Jeśli masz problemy z ludźmi do pisania treści, warto rozważyć posty gościnne od klientów, zwolenników marki lub freelancerów.

Jeśli działasz w przestrzeni B2B, studia przypadków są świetną, dłuższą formą content marketingu.

Załóż bloga i pisz konsekwentnie

Blogowanie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu online i przyniesie Ci nowy i istotny ruch. Strony z blogami mają o 97% więcej zaindeksowanych linków.

Zindeksowane linki oznaczają, że Twoja firma może być skuteczniej przeszukiwana przez Google i zacznie wyświetlać Twoją witrynę na odpowiednich stronach wyników wyszukiwania. Blogowanie jest strategią długoterminową, ponieważ z czasem zacznie dostarczać więcej ruchu do Twojej witryny. Ale jak w przypadku każdej z taktyk, im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Blogi mogą być naprawdę skutecznym sposobem na lepszą komunikację z bazą klientów. Sezonowy przewodnik po zakupach, wybór pracowników lub prezentacja produktów to szczególnie efektywne przykłady, o których może pisać firma e-commerce.

Pamiętaj, że każdy wpis na blogu powinien być oryginalny, wysokiej jakości i odpowiedniej długości.

Upewnij się, że Twoja treść jest czytelna

Treść musi być czytelna, jeśli chcesz, aby ludzie pozostali na Twojej stronie. Nie pisz naukowych artykułów, aby utrzymać zaangażowanie czytelników, ponieważ większość ludzi nie chce czytać tego stylu treści.

Wykorzystaj zasady czystego i prostego designu również w swoim pisaniu. Skup się na wysokiej czytelności i stosuj na przemian krótkie, średnie i długie zdania.

Oto kilka innych szybkich wskazówek, jak formatować swoje treści:

  • Używaj wypunktowań
  • Używaj nagłówków i podtytułów
  • Zmieniaj długość zdań (faworyzując krótkie)
  • Używaj prostych słów
  • Używaj strony aktywnej zamiast pasywnej

Zabezpiecz swoją witrynę za pomocą HTTPS

Posiadanie bezpiecznej witryny jest niezbędne w dzisiejszych czasach i jest czynnikiem w rankingach Google od 2014 roku. Jeśli nie masz HTTPS w swoim adresie URL, to Twoja witryna nie jest bezpieczna, a zatem otrzyma mniejszy ruch wyszukiwania od Google.

Zabezpiecz swoją witrynę za pomocą HTTPS

Zoptymalizuj tytuły stron i adresy URL

Mając pod ręką wcześniejsze badania słów kluczowych, możesz teraz odpowiednio zoptymalizować tytuły stron i adresy URL. To dobra praktyka, aby upewnić się, że tytuł strony i adres URL zawierają słowo kluczowe, które przyniesie Ci najwięcej ruchu.

Tytuł i adres URL to pierwsze miejsce, w którym Google będzie szukał informacji o tym, o czym jest Twoja strona. Jeśli widzą słowo kluczowe, to świetnie!

Bądź specyficzny dla swojej grupy docelowej i nie bądź generyczny z czymś takim jak „produkt” w tytule/URL, ponieważ może to oznaczać każdy rodzaj produktu.

Używaj linków wychodzących (i upewnij się, że działają)

Podczas tworzenia treści, ważne jest, aby korzystać ze źródeł i odniesień, gdzie to tylko możliwe. Możesz pomyśleć, że kierowanie ruchu z dala od Twojej witryny jest czymś, czego zdecydowanie nie chcesz robić, prawda?

Ale używanie linków wychodzących w treści wysyła sygnał do Google, że jesteś autorytatywną witryną, która jest powiązana z innymi autorytatywnymi źródłami. W ten sposób tworzy się sieć połączonych ze sobą stron, które Google nagradza za wzajemne odwoływanie się do siebie.

Pomyśl o tym jak o artykule akademickim, który staje się bardziej popularny w zależności od liczby innych prac, które się do niego odnoszą. Zacznij odnosić się do innych stron, które lubisz lub z którymi jesteś związany, a Twoje organiczne wyniki poszybują w górę!

Zawsze sprawdzaj i ponownie sprawdzaj, czy linki, do których się odwołujesz, nadal działają. Google nie lubi niedziałających linków i możesz zostać ukarany za ciągłe linkowanie do niedziałających linków.

Pamiętaj o ustawieniu znaczników alt

Znaczniki ALT są ustawiane w celu określenia alternatywnego tekstu, który ma być wyświetlany zamiast obrazów, jeśli obrazy nie mogą być renderowane – jest to przydatne dla osób z wadami wzroku, które używają czytnika ekranu do przeglądania stron internetowych.

Znaczniki ALT są kolejnym miejscem, w którym Google czyta treść z Twojej strony w celu określenia pozycji w rankingu, więc umieszczenie słów kluczowych w znacznikach może również skutkować poprawą pozycji w rankingu. Wszystko na twojej stronie jest indeksowane przez Google w celu określenia jej przydatności – znaczniki ALT są tylko kolejnym miejscem, w którym twoja strona jest bardziej widoczna.

Wnioski

Ranking organiczny dla słów kluczowych, szczególnie dla stron ecommerce, może mieć realny wpływ na Twój biznes pod względem ruchu i sprzedaży.

Wszystko zaczyna się od tworzenia oryginalnych i użytecznych treści, które zawierają słowa kluczowe, na które chcesz uzyskać ranking. Połączenie skutecznej strony e-commerce z regularnie aktualizowanym blogiem może być bardzo skutecznym połączeniem!