Jak przygotować dziecko do pierwszej konsultacji z psychiatrą dziecięcym?

Polskie statystyki wydają się zatrważające. Dzieci coraz częściej cierpią z powodu różnorodnych dolegliwości psychicznych i emocjonalnych, a lekarzy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów nie przybywa tak bardzo, jak potrzebujących. Jednocześnie w przypadku wystąpienia takich trudności niezwykle ważna jest jak najszybsza diagnoza i pomoc. Co zatem powinien zrobić rodzic, aby wspomóc dziecko?

fot. materiały prasowe

Znalezienie dobrego lekarza z możliwością szybkiego kontaktu to podstawa

Kiedy rodzic obserwuje u dziecka niepokojące objawy, jak nieprawidłowy w stosunku do rówieśników i wieku rozwój psychologiczny albo zachowania nieadekwatne do sytuacji (np. ogromną agresję), może przeczuwać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Istnieje wiele symptomów budzących niepokój, jednak niezależnie od tego, które go wywołują, jedno jest pewne – diagnoza powinna być przeprowadzona jak najszybciej.

Niestety w miejscu zamieszkania często jest o nią trudno, a terminy konsultacji sięgają nawet kilku miesięcy. W takim przypadku doskonałym pomysłem może być decyzja o prowadzeniu konsultacji online, co pozwoli na znacznie szybsze postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.

Jak pracuje lekarz psychiatra i czemu jest tak ważne, aby się z nim skontaktować?

W przypadku wielu trudności występujących w życiu dziecka kontakt z lekarzem psychiatrą jest niezbędny w celu ustabilizowania życia dziecka. Psychiatra dziecięcy to lekarz specjalista z zakresu zdrowia psychicznego, który jest szczególnie ukierunkowany na indywidualne problemy wieku rozwojowego, czyli od urodzenia aż do ukończenia 20 roku życia. To on jest w stanie zdiagnozować, co dokładnie dolega dziecku, ponieważ jest uprawniony do kierowania na wszystkie niezbędne badania lub do innych specjalistów (np. endokrynologa dziecięcego).

Kompleksowa diagnoza, która łączy w sobie kwestie psychiki i dolegliwości somatycznych, to podstawa do dalszego leczenia. Dopiero na jej podstawie można ocenić, czy wszystkie dolegliwości mają charakter problemów psychicznych, czy też ich podłoże bierze się z chorób somatycznych, na przykład zaburzeń hormonalnych. To z kolei daje jasny obraz, jak powinno przebiegać leczenie, często połączone z psychoterapią.

Co należy przygotować przed wizytą? Jak przygotować syna lub córkę do wizyty?

Lekarz psychiatra z pewnością będzie chciał znać dwa podstawowe fakty o dziecku:

  1. jakie diagnozy postawiono mu do tej pory (również dotyczące chorób somatycznych) i czy stale zażywa jakieś leki?
  2. jakie problemy zaobserwował rodzic i z którymi z nich przychodzi jako najważniejszymi dla niego i dziecka?

Dlatego też przed wizytą warto przygotować sobie odpowiedzi na te pytania, a także wyniki poprzednich badań. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie spisu obserwowanych objawów, który można przygotować samemu, z członkami rodziny (np. babcią, dziadkiem) lub też z samym dzieckiem.

W szczególności jeśli dziecko jest starsze, warto zapytać je o to, co samo odczuwa, z czym ma trudności. Przed rozmową z psychiatrą młody człowiek powinien być zawsze uprzedzony, co i dlaczego go czeka, a także warto przekonać go do jak najlepszej współpracy z lekarzem. Dzięki temu obraz sytuacji będzie jaśniejszy, diagnoza pełniejsza, a terapia – skuteczniejsza.