Rozliczenie PIT – co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT nie należy do najprostszych czynności. Wiele osób może mieć z tym spory kłopot, dlatego potrzebna jest wiedza w tym temacie. Poniższy artykuł pomoże Państwu uzyskać podstawowe informacje na ten temat. 

Rozliczenie PIT - co warto wiedzieć?

Czy możliwe jest rozliczenie PIT przez internet?

Wiele osób zastanawia się jak rozliczyć PIT? Czy można to zrobić przez internet? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. W darmowej aplikacji, która jest dostępna z poziomu przeglądarki bądź po pobraniu wersji instalacyjnej, można rozliczyć ePIT. Wystarczy założyć konto podatnika dla siebie, znajomego czy rodziny i rozliczyć ePITy. Kolejnym krokiem jest wysłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Żeby rozliczyć e PIT, trzeba mieć przygotowane dane za rok ubiegły. Między innymi te o przychodzie, jaki osiągnęło się w poprzedni roku. W przypadku popularnego PIT 37 będzie to najprawdopodobniej PIT 11. Przed rozliczeniem warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń można skorzystać. 

Następnym krokiem będzie uruchomienie aplikacji lub strony w przeglądarce. Na początku potrzebne będzie, by wpisać dane o przychodach za poprzedni rok. Kolejno trzeba uwzględnić ulgi i odliczenia. Wypełnienie wszystkich wymaganych załączników i obliczenie podatku za PIT 2022. Następnie deklaracja może zostać skierowana do e urząd skarbowy. Po wykonaniu tych czynności, należy pamiętać o pobraniu urzędowego poświadczenia odbioru. Jest to oficjalny dokument, który potwierdza status wysłanej deklaracji.  

Rozliczenie PIT - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT w 2023 roku

Ministerstwo finansów uruchomiło system w 2019 roku. Ten program do rozliczania PIT pozwolił na szybsze i wygodniejsze rozliczanie swojego podatku. Podatnik, który zaloguje się na konto. otrzyma wstępnie wypełniony formularz, jeśli rozlicza się PIT 37, PIT 38, PIT 36 czy PIT 36L. Może on nie robić nic, a wtedy PIT zostanie automatycznie wysłany do urzędu 2 maja 2023 roku. Można go także zmodyfikować i dodać najpopularniejsze ulgi. Inną opcją jest wypełnienie deklaracji od nowa – samodzielnie. PITy dobrze jest wypełniać szybciej, wtedy mamy pewność, że nie dojdzie do przeciążenia systemu. Nie warto zwlekać i wykonywać go na ostatnią chwilę. PIT 2 u pracodawcy można złożyć w każdym momencie roku. 

Rozliczenie PIT 2023 – do kiedy? 

 Do kiedy PIT można rozliczyć? Przy rocznych rozliczeniach trzeba wiedzieć, że nie można przekroczyć pewnych terminów. Na złożenie PIT 28, PIT 36, PIT 37, PIT 38 czy PIT 39 jest czas do 30 kwietnia, a jeśli 30 kwietnia wypada na dzień wolny od pracy, to na pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia. Rozliczenie PIT 2023 ma termin do 2 maja. Zapłata z podatku PIT 28 nie jest taka sama, na zapłatę jest czas do 28 lutego, a PIT należy złożyć do 2 maja. 

Terminy złożenia i zapłaty podatku mogą być różne. Jednak trzeba pamiętać, by nie przekroczyć 2 maja 2023 roku. W przypadku korekty PIT mamy na nią czas licząc 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym był składany PIT. 

Rozliczenie PIT - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT – jakie zdarzają się błędy?

Poprawne i bezbłędne rozliczenie PIT wymaga od podatnika dużej skrupulatności. Nie można śpieszyć się podczas tej czynności, ponieważ może skończyć się to wieloma błędami. Najczęstsze błędy to: brak PESEL lub NIP, źle zaokrąglone kwoty, złe kwoty, użycie druków, które są nieaktualne, brak dodatkowych załączników, brak zaznaczenia celu zeznania i wiele innych. Żeby nie popełniać tego typu błędów, najlepiej rozliczyć twój e-PIT przez internet. Wypełniając zeznanie przy użyciu programu, trudno jest popełnić błędy. Program wylicza odpowiednie kwoty oraz aktualizuje dane. 

Jak się rozliczać razem czy osobno? 

Rozliczenie wspólne to świetny pomysł na obniżenie podatku. Najczęściej decydują na nie się małżonkowie, którzy przekraczają próg podatkowy,a druga osoba zarabia znacznie mniej. W takim wypadku można skorzystać finansowo. Poza tym ten sposób rozliczania jest o wiele prostszy, więc dlatego jest chętnie wybierany. 

Rozliczenie PIT - co warto wiedzieć?

Zmiany rozliczenie 2023

W 2023 roku doszło do kilku zmian, jednak rozliczając się przez internet program uwzględnia wszystkie z nich. Zmieniała się stawka podatkowa dla osób, które rozliczają się wedle skali podatkowej i osiągają przychody poniżej 120 000 złotych. Zwiększyła się również kwota wolna od podatku dla podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Skorzystały również osoby samotnie wychowujące dzieci. Taka osoba może w swoim podatku uwzględnić dwu krotność kwoty wolnej od podatku. Potrzebne informacje można uzyskać na podatki gov.

Została rozszerzona ulga rehabilitacyjna. Można odliczyć więcej wydatków niż do tej pory. Powiększony został katalog przedsiębiorców, którzy mogą rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Został tez powiększony roczny system wpłat IKE. Składka zdrowotna 2023 tu również pojawiły się zmiany, o których warto poczytać i dowiedzieć się więcej. 

Ile czeka się na zwrot podatku? 

Urzędy Skarbowe mają ustawowo 90 dni na zwrot podatku. W przypadku złożenia deklaracji przez internet czas skraca się do 45 dni. Ilość dni, jaką czeka się na zwrot podatku uzależniona jest od terminu złożenia tej deklaracji oraz ilości podatników w tym rejonie. Najdłużej będą czekać podatnicy, którzy złożyli deklarację na sam koniec kwietnia, dlatego najlepiej jest rozliczyć PIT od razu.